Peyzaj yüksek mimarı Enise Burcu Derinboğaz lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamladı. 2002-2003 yıllarında Tokyo’da, 2006-2007 yılları arasında Viyana Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördü. 2007'de peyzaj kültürü blogu Kozmofol'ü kurdu. 2007-2010 yılları arasında XXI Mimarlık Dergisi ve Yeni Mimar Gazetesi'nde editörlük yaptı. Yüksek lisansını İsviçre’de ETH Zürih’te Peyzaj Mimarlığında İleri Teknolojiler programında tamamladı, bu esnada ETH Zürih’te asistanlık görevi yürüttü.

2005’ten itibaren bahçe tasarımından masterplana uzanan farklı ölçeklerde projelerde yer aldı, ulusal mimarlık ve kentsel tasarım yarışmalarında ödüller kazandı. Ödül aldığı yarışmalar arasında Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi Yarışması 1. (eşdeğer) ödül; Tekirdağ Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Kentsel Tasarım yarışması 2. ödül, Uluslararası Beylikdüzü Yaşam Vadisi yarışması 3.lük ödülü, Lüleburgaz Tosbağa Dere Park Yarışması 1. (eşdeğer) ödül yer alıyor.

2013 yılında yarışma başarılarından ötürü TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından Ulusal Başarı Ödülü’ne, 2017 yılında Genç Peyzaj Mimarı Ödülü'ne layık görüldü. Halen Praxis Peyzaj ve Kozmofol'de proje çalışmalarını ve peyzaj odaklı araştırmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda MEF Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders veriyor ve Yenilenebilir Enerji Sektöründeki Türk Kadınları TWRE platformunun bir üyesi olarak kamusal alanda yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması üzerine projeler geliştiriyor.