Praxis Landscape’in kurucusu olan Enise Burcu Derinboğaz, iklim, ekolojik altyapı, açık kaynaklı jeo-uzamsal veriler, doğa temelli çözümler konularıyla birlikte projeler geliştirir ve yönetir. Peyzaj Mimarlığı eğitimini İstanbul, Tokyo ve Zürih’te aldı ve dünya çapında hükümetler, belediyeler ve özel sektörle çevresel sosyal stratejiler ve planlama stratejileri üzerine çalışmakta ve desteklemektedir. İklim ve doğa teknolojisi konularında danışmanlık vermektedir. ‘Ekolojik Farkındalık’ bilinciyle sosyal ekolojik yönü kuvvetli tasarımlara ve projelere imza atmakta aynı zamanda bu yönde yapılan projelerde işletmeleri ve ekipleri de bir araya getirmektedir.

Derinboğaz, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Peyzaj Mimarlığı alanında tamamlamıştır. 2002-2003 yılları arasında Tokyo, Japonya’da eğitim almış, 2006-2007 yıllarında ise Viyana Teknik Üniversitesinde eğitimine devam etmiştir. Yüksek lisans eğitimini İsviçre Federal Enstitüsü'nde (ETH Zürih) tamamlamıştır. 2007 yılında bir Peyzaj Kültür Blogu olan Kozmofol’u kurmuştur. 2007-2010 yılları arasında XXI Architecture Design ve yeni Mimar Gazetesi gibi yayınlarda editör olarak deneyim sahibi olmuştur.

Mesleğe başladığı andan itibaren, 2005’ten bu yana, bahçe tasarımlarından nazım planlarına kadar geniş bir ölçekte birçok farklı projede yer almıştır. Ulusal ve uluslararası düzeydeki yarışma projelerinde ödülleri bulunmaktadır. Ödemiş Kent Merkezi Kentsel Tasarım Yarışması 1.lik ödülü; Çeşme Merkez Kıyı Tasarım Yarışması 3.lük ödülü; Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi 1.lik ödülü; Tekirdağ Belediye Binası 2.lik ödülü; Beylikdüzü Yaşam Vadisi Yarışması 3.lük ödülü; Lüleburgaz Tosbağa Dere Parkı Yarışması 1.lik ödülü gibi ödülleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 2013'te Ulusal Başarı Ödülü ve 2017'de Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası tarafından verilen Genç Peyzaj Mimarı Ödülü'nü aldı.

Mimarlık pratiğine odaklanan bir teknoloji ve sürdürülebilirlik ofisi olan Salon Mimarlık yönetim kurulu üyesidir. Bununla birlikte YEYKAD (Yenilenebilir Enerjide Türk Kadını) üyesi ve IUCN (Uluslararası Doğayı, Eğitimi ve İletişimi Koruma Birliği) üyesi olarak farkındalık ve doğa koruma alanlarına yönelik iletişim ve eğitim araçlarıyla desteklenmiş yenilikçi hareketlere ilham vermeyi hedeflemektedir. 2018 yılından itibaren MEF Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yardımcı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.